Все про варикоз

 

Варикозну хворобу називають хворобою цивілізації та платою людини за прямоходіння. Це не дивно. У Європі відсоток захворювання на варикозну хворобу досягає 30% у жінок і 20% у чоловіків, особливо він великий у розвинених, промислових регіонах, де велика кількість населення зайнята фізичною працею. У літньому та старечому віці кількість людей, які мають якісь ознаки варикозної хвороби досягає 80%. Крім того, 2% працездатного населення страждають від такого грізного ускладнення варикозної хвороби як трофічні виразки. 

Чому ж ми не звертаємо уваги на ці блакитні виступаючі вінки на ногах? Може, тому, що за нашим шаленим ритмом життя та подіями, що відбуваються навколо, у нас немає часу думати про здоров'я та красу, і завжди знаходяться важливіші справи, ніж візит до флеболога (лікар, що спеціалізується на хворобах вен)?

 Давайте поговоримо про те, чи такі невинні ці вени? 
Сама по собі варикозна хвороба, особливо на ранніх стадіях, не становить серйозної загрози життю та здоров'ю. Однак, з часом, коли організм не справляється з венозним навантаженням, з'являються набряки. 
Спочатку вони виникають ближче до вечора, наприкінці робочого дня, і на ранок проходять. Але навантаження зростає, вени все більше переповнюються кров'ю, і тоді набряк тримається і вранці, а надвечір ноги дуже втомлюються, збільшуються в обсязі. Потім, як правило, у нижніх відділах ніг, у точці, де венозний тиск досягає максимуму, з'являються запальні явища, шкіра ущільнюється та стає твердою, темніє. 
У цих зонах найчастіше виникають трофічні виразки. Довго незагойні і дуже болючі. Крім того, у таких венах можуть розвиватися тромби, які іноді несуть пряму загрозу для життя, а в місцях, де шкіра сильно витончена, виникають кровотечі… 

 Пам'ятаєте з чого ми розпочали наш діалог? З маленької вени, що здулася, на нозі. Звичайно, так далеко захворювання заходить не у всіх, але чи варто перевіряти чи пощастить Вам?

Мені б хотілося відповісти на запитання, які дуже часто турбують моїх пацієнтів. Адже небажання йти до лікарні буває продиктовано не лише зайнятістю, а й страхом майбутнього лікування, операцією та її наслідками. Спробую, якщо не розвіяти ваші страхи, то хоча б зробити їх незначними.

Тож почнемо.

Як розвивається варикоз?

Про це я розповім у цьому відео 

 

Чи можна вилікувати варикозну хворобу за допомогою пігулок та мазей, хоча б для початку спробувати?

На жаль, зміни, що відбуваються у венах, мають незворотний характер. Якщо вена піддалася розтягуванню, ніякі ліки, ніяка мазь не змусять її повернутися до попереднього стану. Змінюється сама будова венозної стіни. Це, як повітряна кулька, яка була роздута. Якщо він здувається, все одно залишиться розтягнутим і тонкостінним. Є препарати, які на ранніх стадіях можуть зменшити набряклість, але це тимчасове покращення. Сподіваючись на пігулки, Ви просто губите час і дозволяєте хвороби розвиватися.

Окремо про п'явки. Ні і ще раз ні! П'явка є аналогом кровопускання. Жодної чарівної лікувальної дії вона не надає. А ось ранки, які не завжди добре гояться (особливо на хворій шкірі) у місці укусу та алергічні реакції – це будь ласка.

Чи обов'язково робити операцію при варикозі?

На щастя ні. Існує, що з успіхом застосовується на початкових стадіях -  склеротерапія . Сутність методики у тому, що у вену вводиться спеціальний препарат, який викликає «злипання» вени, та був вона зовсім розсмоктується. 
Застосування сучасних методик -   пінної склеротерапії   під контролем ультразвуку дозволяє зробити процедуру ефективною та безпечною. Однак цей метод може бути застосований не у всіх. Для того, щоб визначити можливість виконання склеротерапії, треба з'ясувати, наскільки виражені зміни у головних підшкірних венах ноги – Великій та Малій підшкірній вені. З цією метою лікар-флеболог сам виконує ультразвукове дослідження. 
Крім того, склеротерапію з успіхом можна використовувати для лікування  трофічних язв. Якщо дотримуватися рекомендацій лікаря, і носити хороший лікувальний трикотаж, виразка гоїться самостійно і не рецидивує.

Яку операцію краще зробити: звичайну хірургічну або за допомогою  лазера ?

Сучасні лазерні апарати та радіальні (кільцеві) світловоди дозволяють досягти того ж ефекту, що й хірургічна операція. Однак у лазерної методики є низка переваг:

  •  не треба робити розрізів і накладати швів - лазерний світловод вводиться у вену через голку і після застосування не залишається ран, а отже і рубців.
  •  не потрібен наркоз - маніпуляція виконується під місцевою анестезією, яка не надає шкідливого впливу на організм.
  •  немає необхідності лежати у лікарні – за годину після такого лікування можна їхати додому.
  •  не страждає на працездатність – до роботи в офісі можна приступити через 1-2 дні, до фізичної праці через 7-10 днів.

До того ж Ви не потребуєте регулярних перев'язок, щоденних візитів до лікаря, більшість моїх пацієнтів вже наступного дня можуть прийняти душ! І дуже важливий момент – не треба спати у бинтах. Через 3-4 тижні можна приступити до занять спортом, а потім взагалі забути про те, що у Вас були варикозні вени і операція. Ефективність таких втручань при чіткому дотриманні всіх правил досягає 98%!

Що ж буде з рештою вен, якщо видалити ці? Вони ж будуть перевантажуватись і стане ще гірше!

Дуже поширена помилка. Навпаки. Поки у вас є варикозні вени, вони є джерелом навантаження інших здорових вен, тому що в них відбувається застій крові і тече вона у зворотному напрямку, а коли вони видалені, кров починає текти у нормальному режимі та явища застою йдуть.

Звичайно, це далеко не всі питання, які можуть виникнути у процесі спілкування пацієнта та лікаря. Але це не дивно. Неможливо охопити всі нюанси такого непростого процесу як лікування варикозної хвороби. Венозна система людини – чемпіон за кількістю анатомічних особливостей. І кожну їх треба враховувати, щоб лікування було ефективним, а ефект тривалим.

Не відкладайте на завтра, що НЕОБХІДНО робити сьогодні. Будьте здорові!